ÜLKEMİZDE DENETİM NASIL?

Merhaba!

Bazı olağan dışı vakalarla karşılaşmasanız, sanırsınız ki, ülkemizde gerçek ve etkin bir denetim var!

Mesela bir kepek ekmek alıyorsunuz, yerken içinden bir sürü boya parçaları çıkıyor.. Fırının adını da öğrendikten sonra şikayet için Tarım İl Müdürlüğüne gidiyorsunuz; elinizde ekmeğin numunesi de var ve sizden bir dilekçeyle müracaat etmeniz talep ediliyor. Halbuki derhal fırına denetime ekip gönderebilir ve ekmeklere el koyabilirdi. Fırından aldığım bilgi şu: buradaki fırınların %98’i böyle boya kullanıyor! Tabii bunu kepek süsü vermek için yapıyorlardı.

Neyse, dilekçeyi de verip, resmi işleme müracaat ettim ve bekledim. Epeyi bir zaman sonra Tarım İl Müdürlüğü’nden cevap geldi. Ekmeklerden alınan numunelerin hepsi temiz çıkmış!!!

Nasıl olur, diye inceledim; aldığı numunelerin hepsi kepeksiz ekmekten alınmıştı! İtiraz için Tarım İl Müdürlüğüne gittim ve bunda bir kasıt olduğunu, normal bir insanın kepekli şikayet edildiği halde, kepeksiz örnekleri almayacağını etraflıca ifade ettim. Cevaben, sen memura hakaret mi ediyorsun, gibisinden çıkış yaptı ve yanında ona tanık olacak başka memur vardı. Olayın üstüne gitmemem mesajını almıştım. Çünkü fırınların %98’ine karşı cezai işlem uygulamak gerekiyordu…

 

Mesela, Yozgat’ta bir holdingin bilançoları gerçeğe o kadar aykırıydı ki, topladığı paraların %98’i hesaplarında ve kasasında ve bilançosunda yoktu. Ancak %20 kâr yapıyor diye resmen reklam bile yapılıyordu. Vatandaş nereden bilsin, bu TV kanalında o holdingin ortak olduğunu?!

Ancak vatandaşın denetim ve şikayet hakkı vardı! Ben de konuyu bir denetim otoritesine etraflıca şikayet ettim. Muhasebede yurtdışından uzman olduğumdan, açıklananlardan kurulun  hemen delillere el koymak üzere şirkete gidip, idari ve cezai işlemleri uygulamasını bekledim, nafile.

Ayrıca bu bir anonim şirketti ve hesapları en az iki yıla bir defterdarlık vs. tarafından zorunlu olarak denetleniyordu.

Peki, nasıl oluyor da, milyar marklık yolsuzluklar ortaya çıkmıyordu?

Çünkü gerçek, bağımsız ve tarafsız bir denetim yoktu!

 

Hem mesela, böyle şirketler bir Yeminli Mali Müşavirlik tarafından her yıl denetleniyordu ve mevzuatta da şöyle diyordu:

 

Yeminli mali müşavirlik mesleğine kabul edilenler, görevlerine fiilen başlamadan önce, Asliye Ticaret Mahkemesinde aşağıda yazılı şekilde yemin ederler.

 

„Yeminli mali müşavirlik mesleğinin, bir kamu hizmeti olduğunu bilerek, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, mesleki kurallara ve meslek ahlakına uyacağıma, mesleğimi tam bir bağımsızlık, tarafsızlık ve dürüstlükle yerine getireceğime, üzerime aldığım işleri dikkat ve özenle yapacağıma, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim.“

Bu yeminin yerine getirildiği takdirde şirkette bu yolsuzlukların olması ve devam etmesi imkansızdı!

Demek ki gerçek bir denetim yok!

Bu yüzden bir şirketten hisse almak veya ortak olmak isterseniz, ille de kendi seçtiğiniz denetçiyle denetlettiriniz! Ve şirket hakkındaki evvelki bilgilere ulaşınız!

Mesela şu adresten bakabilirsiniz: ticaretsicil.gov.tr

 

Daha birçok alanlarda gerçek bir denetim maalesef yok!

Esenlikte kalınız vesselam.

Serdar Mermey

Handy: 0176 90212541

Yeminli Tercüman, Tecrübeli Almanya Vergi-Sosyal Haklar Danışmanı

 

 

Advertisements

Über SERDAR MERMEY

Maschinen/Maschinenbau, Technik (allgemein) Islam (Religion) [etwa 20 Jahre Interessensgebiet] Steuern und Zoll (Recht) (ca. 14 Jahre berufliche Erfahrung und Beratung in Deutschland) Bilanzierung/Buchhaltung und Finanzen (allgemein) Verträge/Investment - (Ich bin Holding-Investor) Wertpapiere (von Aktiengesellschaften in Türkei) Möbelbranche und Beschläge Wirtschaft (insbesondere Recht der Aktien-Geselschaften (A.Ş.) in der Türkei) Ich biete eine 29-jährige Erfahrung in Übersetzungen, Textverfassung, Korrekturlesen an. Auch Lokalisation und Dolmetschangelegenheiten können Sie als Leistungen erhalten.
Dieser Beitrag wurde unter Uncategorized veröffentlicht. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.